Autor Wątek: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun  (Przeczytany 768 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

ano

  • Wiadomości: 108
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Października 2024, 09:55:47 »
To zależy na które przepisy patrzymy. Generalnie nawet trudno jest znaleźć definicję zawodów dynamicznych oraz przy jakich konkurencjach wymagani są sędziowie dynamiczni. Jeśłi chodzi o 3Gun to: https://www.pzss.org.pl/assets/files/dokumenty/przepisy/dynamiczne/3_gun_pol_02_2018.pdf

kogut

  • Wiadomości: 16
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Października 2024, 11:33:27 »
Pełna zgoda, w licznym klubie dysponującym fajną strzelnicą powinny się rozwijać wszelkie formy strzelectwa: statyczne, dynamiczne, czarnoprochowe, westernowe itd. 
Strzelcy dynamiczni,  aby wilk był syty i owca cała, nasuwa się proste rozwiązanie  - w ramach rozwoju zróbmy uprawnienia sędziów dynamicznych.
Póki co próbujemy jeździć tirem, mając uprawnienia na osobówkę i dziwimy się, że ktoś wciska hamulec. 
Trzymam kciuki, żeby się udało, bo też lubię strzelać w ruchu :)

tkendi

  • Wiadomości: 19
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Października 2024, 12:03:35 »
To i ja się włączę do dyskusji.
Ostatnie kilka edycji zawodów 3Gun co do zasady nie były zawodami dynamicznymi.
Kilka zawodów strzeliłem, jak również pomagałem sędziować i nie było jak na książkowym 3Gun np. biegania z załadowanym karabinem czy odkładania broni z nabojem w komorze, ale koniecznie zabezpieczonej.
Nie liczę zmian postaw strzeleckich, tj. stoisz, klęczysz, leżysz, zmiana strony przesłony.
Zatem w gruncie rzeczy można powiedzieć, że były to zawody statyczne z "szybkim" przemieszczaniem się pomiędzy stanowiskami strzeleckimi.
Zatem nie obawiałbym się, że formuła się zmieni.
Co do organizacji zawodów uważam, że były zajebiste, nie idealne, bo nie ma nic co jest idealne, ale w dalszym ciągu zajebiste.
Cieszę się, że rozgorzała dyskusja, bo może trzeba też poruszyć temat organizacji i sędziowania.
Większość chce się sprawdzać w takiej formule, ale jakoś niewiele osób przykłada rękę do organizacji.
Chwała Tomkowi, że mu się chciało i mam nadzieję, że tak zostanie i nadal będzie niósł ten krzyż.
Reasumując, wątpię żeby zawody 4 Pory Roku zniknęły z kalendarza a nawet, że zostaną drastycznie zmodyfikowane.
Czas pokaże, ale mam nadzieję że się nie mylę.
 

tkendi

  • Wiadomości: 19
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Października 2024, 12:07:25 »
 
Strzelcy dynamiczni,  aby wilk był syty i owca cała, nasuwa się proste rozwiązanie  - w ramach rozwoju zróbmy uprawnienia sędziów dynamicznych.
popieram, ale... niestety na to potrzeba czasu, bo RO nie robi się weekendowo :(

ano

  • Wiadomości: 108
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Października 2024, 12:44:31 »
Wg niektórych interpretacji zmiana strony przesłony (prawa-lewa) to już jest dynamika bo sie przemieszczasz krok w bok z załadowaną bronią.
 Co do sędziów dynamicznyc 2-giej klasy to najpierw trzeba zrobic 3-cią. Potem (z regulaminu):
- W przypadku sędziów NROI Polska, sędziowie posiadający licencję sędziowską klasy III dynamicznej po zaliczeniu seminarium na portalu nroi.ipsc-pl.org otrzymują status ?Kandydata RO?( K.RO ).
 Warunki zaliczenia testu teoretycznego na daną klasę sędziowską. 6.6.1 Klasa III/K.RO ? 20 pytań, czas 45 minut, próg zaliczenia 70%

 [/i]
- staż na II-kę dynamiczną liczy sie dopiero od tego seminarium:
5.3.3 Nabycie doświadczenia sędziowskiego w ciągu minimum dwóch lat, w charakterze sędziego klasy trzeciej K.RO
5.3.4 Sędziowanie, w wybranej specjalności sędziowskiej, jako sędzia klasy trzeciej K.RO, przynajmniej w dwóch zawodach IPSC ujętych w kalendarzu sportowym PZSS


Czyli przynajmniej 2-3 lata nim klub się doczeka osób z takimi uprawnieniami.
 

mruty

  • Wiadomości: 75
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Października 2024, 20:01:19 »
Tkendi zacytuję Ciebie "Większość chce się sprawdzać w takiej formule, ale jakoś niewiele osób przykłada rękę do organizacji."
Nie prawda.
Jak na zwykle zawody trzeba prosić a i tak większość ma w D pomagać, tak na zawody Tomka wszyscy przyjeżdżali wcześniej pomagać budować tory, wysłuchać odprawy, pogadać jeszcze przed zawodami. Żaden sędzia nie musiał zapierdzielać od 8 żeby tor był wysprzątany i ustawiony, więc widzę że nie tylko mi się to podoba i chcę iść w tą drogę.

SylwiaRomanowska

  • Wiadomości: 13
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Października 2024, 21:15:26 »
Zgadzam się z Tobą "mruty".
Na zawody Tomka nie trzeba było nikogo prosić o pomoc, większość uczestników była już godzinę przed zawodami po to by pomagać. Byli tacy którzy sami zbudowali i przywieźli przesłony bo w klubie nie mamy , byli też tacy którzy za prywatne pieniądze kupili ? zabawki ? do konkurencji , inni przyjechali z własnymi wkrętarkami żeby być przygotowanym do działania. Dlaczego ? bo są to ludzie z ogromną pasją i sercem do strzelectwa a dobrą zabawę , współpracę i własny rozwój cenią sobie ponad całą tą klubową politykę i zwyczajnie robią swoje i czerpią z tego radość. Szacunek dla Was wszystkich
PS : W imieniu własnym i kilku innych osób zgłaszam chęć zaopatrzenia klubu w kilka zabawek do strzelania dynamicznego i wykorzystywać to na zawodach taktyczno-dynamicznych  jednak w tym celu potrzebujemy miejsce na postawienie małego blaszaka w którym to schowamy. Chcemy sami postawić jakiś schowek ponieważ do klubowego nie dostaniemy kluczy więc kupimy sami i postawimy swój , potrzebna jest tylko zgoda zarządu.

ano

  • Wiadomości: 108
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Października 2024, 21:17:12 »
Chciałbym życzyć organizatorom kolejnych edycji zawodów "dynamicznych" aby było im oszczędzone każdorazowe zmaganie się z kiepskim stanem technicznym wyposażenia strzelnicy (brak stref bezpieczeństwa, zdewastowane tabliczki informacyjne, zdemolowane stojaki, poppery itp.), brakami podstawowych materiałów (np tarcz), improwizacją (klecenie przesłon z tego co się znalazło), brakami w obsadzie sędziowskiej (podziękowania dla zawodników-ochotników).
Mimo powyższych trudności i niedostatków, sporadycznych "spięć" z "wyższą instancją, zawody w większości były udane i sprawiały dużą frajdę. Jak będzie od przyszłego roku - czas pokaże. Oby przede wszystkim było bezpiecznie.

SylwiaRomanowska

  • Wiadomości: 13
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Października 2024, 21:20:41 »
I żeby była jasność ? nie atakuje klubu że czegoś w nim nie ma , tylko wyciągam rękę ku temu by wraz z kilkoma osobami stan ten zmienić , bo w dobrej atmosferze ,życzliwości i z pasją możemy więcej.

tkendi

  • Wiadomości: 19
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Października 2024, 22:43:02 »
Tkendi zacytuję Ciebie "Większość chce się sprawdzać w takiej formule, ale jakoś niewiele osób przykłada rękę do organizacji."
Nie prawda.
Jak na zwykle zawody trzeba prosić a i tak większość ma w D pomagać, tak na zawody Tomka wszyscy przyjeżdżali wcześniej pomagać budować tory, wysłuchać odprawy, pogadać jeszcze przed zawodami. Żaden sędzia nie musiał zapierdzielać od 8 żeby tor był wysprzątany i ustawiony, więc widzę że nie tylko mi się to podoba i chcę iść w tą drogę.

5 edycji, w tylu 3Gunach wziąłem udział,
Nie sędziowałem tylko w jednych. Teraz będą drugie (niestety, nie mogę, a mimo wszystko przyłożyłby rękę).
Marcin z cała sympatią do Twojej osoby, to Ty się mylisz.
Moje odczucia są takie jakie są, z autopsji.
Super, że jest takie zaangażowanie, bo może w tej kwestii się coś zmieni.
EDIT
I nie mówie to o pomocy przy rozstawianiu torów a o pomocy w przeprowadzeniu zawodów.
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2024, 22:54:08 wysłana przez tkendi »

mruty

  • Wiadomości: 75
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Października 2024, 07:00:40 »
Nie byłem na żadnym 3gun i nie o tym się wypowiedziałem Macieju ????

marcinlotarski

  • Wiadomości: 8
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Października 2024, 09:37:11 »
Formułę należy utrzymać! Wystarczy zwrócić uwagę jakie jest zainteresowanie 3-gunem by zrozumieć, że takie zawody mają sens. Co do uwag niezadowolonych można postawić puszkę na zgłaszanie zastrzeżeń organizacyjnych i może wówczas da się wnieść drobne korekty nie likwidując zawodów. Szacunek dla organizatorów za poświęcony czas na przygotowanie zawodów. 

TomaszM

  • Wiadomości: 27
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Października 2024, 17:21:06 »
Już od jakiegoś czasu nasze zawody 3GUN były dynamiczne pod względem - jak już to ktoś nazwał - dynamicznego przemieszczania się pomiędzy stanowiskami. Może nie jest to dynamika w pełnym tego słowa znaczeniu, szczególnie jeżeli ktoś próbuje to porównać do zawodów typu IPSC. Ale i tak jest to odmiana od typowo statycznego strzelania, jakie w większości występuje u nas w klubie  ;)

Nie mniej, wytyczne z W-MZSS są jasne i musieliśmy się dostosować. Sobotnie zawody się odbędą i choć Tomek Szepelak na tych zawodach nie może być, to postaramy się je przeprowadzić według Jego propozycji, tak aby jak najbardziej przypominały to co z naszej serii 3GUN znamy, a jednocześnie będąc w pełni zgodne z oczekiwaniami kolegium sędziów W-MZSS. Mam nadzieję, że stali uczestnicy naszego 3GUN nie będą zawiedzeni  :)

A co do "pełnej dynamiki", rozumianej jako konkurencja, w trakcie której zawodnik przemieszcza się z załadowaną bronią, a nieraz wręcz strzela w trakcie przemieszczania się - tu mamy przeszkodę, której nie przeskoczymy. Jeżeli chcemy organizować takie ZAWODY - czyli współzawodnictwo sportowe, wpisane w kalendarz i robione jak każde inne zawody, a nie po partyzancku, to na chwilę obecną rozwiązanie jest jedno: potrzebujemy sędziów dynamicznych klasy II. A to, jak Adam zaznaczył, wymaga pracy i czasu. Bo nawet w przypadku chętnych nie da się przeskoczyć minimum stażu i konieczności sędziowania w zawodach dynamicznych IPSC L3.

Trochę to smutne, że sędziowanie dynamiczne (gdzie dynamika to nie tylko IPSC) wymaga spełnienia wymogów NROI Polska, ale takie zasady przyjął PZSS i bez zmiany regulaminów nic tu nie zdziałamy.

Co oczywiście nie powinno nam przeszkadzać w działaniu na rzecz pozyskania sędziów i/lub zmiany tych przepisów ;)

lichoradek

  • Wiadomości: 13
Odp: Zawody wielobroniowe czyli dotychczasowy 3Gun
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Października 2024, 09:39:54 »
A nie wystarczy, że niezadowoleni nie będą brali udziału w takich zawodach ? ????