Autor Wątek: Zawody  (Przeczytany 1802 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ano

  • Wiadomości: 108
Zawody
« dnia: 09 Września 2023, 22:55:05 »
Witam,

Tocząca się ostatnio dyskusja nt. strzelectwa dynamicznego, a konkretnie treningów, skłania mnie do zaproponowania pewnych zmian w przyszłorocznym programie zawodów klubowych. Przy tak dużym klubie jak nasz, naturalną rzeczą jest że skupia on pasjonatów różnego rodzaju strzelectwa. Również tego nie do końca pasującego do standardów PZSS. Mamy więc przede wszystkim 12 zawodów tzw klubowych w których może brać udział każdy niezaleznie od stopnia umiejetności oraz tego czy posiada własną broń. Są ponadto zawody strzelbowe, równie dostepnę raczej dla każdego. Ponadto many co roku cykl zawodów przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych strzelców: w strzelaniu precyzyjnym czy dynamicznym (3 Gun oraz PIRO), oraz zawody dla węższego grona posiadaczy włąsnej broni czyli westernowe oraz z broni historycznej.

Chciałbym się skupić na zawodach w strzelaniu dynamicznym. Jak wiadomo, z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, wymagają one większego obycia z bronią i ako takie z zasady nie są przeznaczone dla każdego. Dla strzelców początkujących są przeznaczone konkurencje "niby" dynamiczne organizowane w ramach comiesięcznych zawodów klubowych. Jak wiadomo strzelectwo dynamiczne to przede wszystkim bardzo popularne IPSC oraz zawody z cyklu 3Gun. Ale również i PIRO oraz coraz bardziej popularne strzelectwo "bojowe"

Co roku may w programie zawodów: 4 razy zawody 3Gun, raz PIRO oraz zawody z okazji święta Wojska Polskiego. Chciałbym zaproponować wprowadzenie od przyszłego roku następującej zmiany: 2-3 razy rocznie zawody wg reguł IPSC (lub 3 GUN) oraz 2-3 razy w roku zawody w strzelctwie "bojowym".

Poprzez "strzlectwo bojowe" rozumiem zawody z uzyciem pistoletu, karabinka szturmowego oraz ewentualnie PM-a. Uczestnicy muszą posiadać elementy wyposażenia taktycznego. Konkurencje mogą zawierać elementy kondycyjne lub siłowe.

Na koniec chciałbym jeszcze poruszyć temat konkurencji z broni historycznej/kolekcjonerskiej. Klub jest również klubem kolekcjonerskim i dobrze by było gdyby aktywność w tej sferze była bardziej widoczna. DTatego proponuję podczas co miesięcznych zawodów klubowych zawsze wstawić jedną konkurencję z broni kolekcjonerskiej. Np. przy strzelaniu z Pcz dodać równolegle konkurencję z pistoletu historycznego.

Zapraszam do dyskusji. Mamy jeszcze chwilę nim trzeba będzie zgłosić kalendarz zawodów na przyszły rok.

Eljas

  • Wiadomości: 52
Odp: Zawody
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Września 2023, 19:38:56 »
Ja już z Darkiem i Tomkiem na temat zawodów dynamicznych tzn. znaczy naszych 3gunowych rozmawiałem. To było na początku roku.
Opowiem tylko o jednym wątku: Prosiłem Darka o zakup materiałów do zbudowania przesłon (żeby zawody były ciekawe cele trzeba porozstawiać tak, aby były widoczne z określonego miejsca co zmusza zawodnika do przemieszczania się). Obiecał mi zbudowanie 5 przesłon (prosiłem o 10), ale nie dostaliśmy absolutnie nic.
Strzelectwo statyczne nie ma zbyt wielkich wymagań. Wystarczy oś strzelecka i tarcza. Klub z tej roli wywiązuje się znakomicie. Mamy piękną strzelnicę. Wystarczy powiesić tarczę i można trenować (i nie uważam żeby w tym było coś złego).
Do strzelectwa dynamicznego potrzebny jest niestety większy nakład pracy. Projektowanie i budowanie ciekawych torów, resetowanie torów na zawodach, liczenie punktów, chodzenie za zawodnikiem z pomiarem czasu i kontrola czy nie łamie przepisów bezpieczeństwa to dużo pracy i można się bardziej zmęczyć sędziowaniem niż współzawodnictwem.
Ja sam byłem chętny swój czas i wysiłek włożyć w to, żeby w naszym klubie ta gałąź strzelectwa również się rozwijała, ale nie odczułem żadnego wsparcia ze strony klubu, a wręcz przeciwnie.
Twój wpis mnie bardzo cieszy bo to oznacza że w klubie jest więcej osób, które chciałyby postrzelać dynamicznie i do twojej propozycji oczywiście się przyłączam. Sam chętnie od czasu do czasu postrzelam "na bojowo", ale patrząc na to ile problemów jest żeby w Gardzie postrzelać do kiwaka, to czarno to widzę.
Apeluję zatem do innych członków naszego klubu, którzy chcieliby postrzelać w troszkę szybszym tempie: rozmawiajcie o tym z Darkiem.
Ja wiem że Prezes nie lubi dynamiki bo wcale się z tym nie kryje :) ale jeśli pokażemy że my lubimy to może nam pomoże w dalszym rozwoju.
W końcu po to właśnie jest klub sportowy.

tkendi

  • Wiadomości: 19
Odp: Zawody
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Września 2023, 12:15:06 »
Cieszę się, że wywiązała się ta dyskusja.
Podpisuje się dwoma rękoma za większą ilością zawodów w formie IPSC i PIRO.
Istnieje niestety kilka problemów, których samą dyskusja na forum nie rozwiąże.
Po pierwsze, organizacja.
Kto ma to zrobić, zaplanować napisać regulamin??
Po drugie, sędziowie.
Zazwyczaj brakuje sądziów do tego typu zawodów, ponieważ ci którzy sędziowali wiedzą, ze jest to orka na ugorze.
Po trzecie, współdziałanie.
Nie raz Tomek pisał na forum, ze miło było by gdyby uczestnicy przyjechali wcześniej i pomogli ustawiać tory. Odzew znikomy.
Proponuję zatem wziąć się do roboty. Skoro są propozycje i pomysły to znajda się też osoby, które wezmą to na klatę.
Jak to kiedyś się mawiało: Kolektywem Panie i Panowie.
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2023, 12:19:01 wysłana przez tkendi »

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1577
Odp: Zawody
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2023, 14:17:27 »
Obiecał mi zbudowanie 5 przesłon (prosiłem o 10), ale nie dostaliśmy absolutnie nic.

Obawiam się że nie zrozumioeliśmy się do końca. łaty drewniane na przesłony kupione, siatka również. Miałes dostarczyć projekt przesłon, do diś go nie mam to jak ja ma te przesłony zrobić?
Zawody dynamiczne były organizowane, na których miałeś się pojawić i pomóc i... nie pojawiłeś się mimo że Tomek liczył na pomoc.
Łatwo jest pisać, gorzej jak coś trzeba zrobić.
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Eljas

  • Wiadomości: 52
Odp: Zawody
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Września 2023, 19:51:27 »
Darku, bardzo dobrze się zrozumieliśmy.
Właśnie patrzę na nasze SMS-y
poniedziałek 27.03.2023:
Ja - Cześć. Coś się ruszyło z tymi przesłonami?
Ty - nie, musiałem się zająć kursami, zamówiłem łaty, przywiozą to zrobię przesłony

Ja obiecałem pomoc przy organizacji zawodów jeśli będą przesłony. Wcześniej już kilka razy budowałem tory i sędziowałem na 3gunie i chciałem żeby ta formuła się rozwinęła bo z tego co klub ma, można skonstruować naprawdę niewiele. Miałem po prostu dosyć tej prowizorki, dlatego prosiłem cię o przesłony, żebyśmy mogli w klubie zbudować coś ciekawego.

Powtarzam pytanie sprzed pół roku: Coś się ruszyło z tymi przesłonami?
Jesteś prezesem. Dotrzymaj słowa. Załatw przesłony to ja chętnie pomogę przy następnym 3GUNIE. Jeżeli klub nic nie robi żeby było lepiej to ja też nie mam zamiaru.

Ja naprawdę chciałem rozwoju dynamiki w klubie i oferowałem swój prywatny, bardzo cenny dla mnie czas, żeby pomóc przy organizacji tego wszystkiego. Ale od władz klubu zamiast spodziewanego wsparcia otrzymałem tyko kłody pod nogi i wodzenie za nos.
 
Jeżeli chodzi tzw. problemy które przytoczył tkendi: Cały twój wpis doskonale oddaje twoje podejście. Już w trzecim zdaniu zacząłeś pisać o problemach i tłumaczeniu dlaczego w Gardzie się tego nie da zrobić, chociaż udaje się to klubom w całej Polsce.

Po pierwsze organizacja - ten klub nie został założony wczoraj i organizacja zawodów nie powinna być problemem. Jeżeli uważasz że to problem to znaczy że zajmują się tym osoby niekompetentne.
Po drugie sędziowie - ja sędziowałem na zawodach. Problemem jest to jak klub wspiera takie osoby, więc się po jakimś czasie zniechęcają. I nie mówię tu tylko o sobie.
Po trzecie, współdziałanie - "Kolektywem Panie i Panowie." nawet nie wiem jak to skomentować. To brzmi jak jakaś agitka na wiecu wyborczym w Pcimiu.
Reasumując. Osób chętnych i pracowitych w klubie jest dużo, tylko nikt z władz klubu nie chce im pomóc. Przynamniej jeśli chodzi o strzelectwo dynamiczne.

tkendi

  • Wiadomości: 19
Odp: Zawody
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Września 2023, 20:25:19 »
Eljas, nie wiem czemu, ale widzę, ze moj wpis traktujesz jak jakiś atak.
Jak napisałem, jestem mocno za rozwojem dynamiki w klubie, tak jak i Ty.zatem szkoda energii na przepychanie się i lepiej wykorzystać to w celach z ?agitki z Pcimia?.
Jako, ze jesteś bardziej doświadczonym strzelcem dynamicznym niż ja, i byłeś na zawodach w innych klubach, zaproponuj rozwiązania. Wydaje mi się, ze zarząd nie będzie robił problemów, aby ta gałąź strzelectwa rozwijała się w klubie.
Niestety, bez zaangażowania z naszej strony nic nie wypali, na co chciałem zwrócić uwagę w moim poprzednim wpisie.

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1577
Odp: Zawody
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Września 2023, 21:08:31 »
Nie otrzymałem rysunku jak ma wyglądac ta przesłona, wymiary, mocowanie do podłoża, itd.
Pamiętaj, że ja to musze zrobić sam albo z kimś kto mi w tym pomoże.
Rozumie mtwoje roszczenia ale nie mamy stolarzy na etacie ani kogoś kto zaprojektuje to zgodnie z Twoja "wizją"

Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Eljas

  • Wiadomości: 52
Odp: Zawody
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Września 2023, 13:45:17 »
Darku, ja proponowałem że zrobię to osobiście jeszcze przed zawodami (już to robiłem, wystarczy wkrętarka i tacker do przybicia siatki), potrzebne mi były tylko materiały, ale ty wolałeś inne rozwiązanie, a Tomek Szepelak, który wtedy organizował 3GUNA powiedział, że nie ma czasu żeby przyjechać i robić tory przed zawodami (jestem w stanie to zrozumieć, ja też nie zawsze mam czas).
Propozycję ponawiam, bardzo chętnie Ci pomogę przy robieniu przesłon.
Potrzebne nam prostokąty o wymiarach 2x1,8m (regulamin IPSC nie reguluje tego w sposób precyzyjny, i tak naprawdę to jakie będą te przesłony zależy od fantazji projektanta toru). Ja na początek proponuję rozwiązanie najprostsze, czyli zwykłe prostokąty.
Projektu Ci nie zrobię bo nie jestem projektantem. Mogę to narysować na kartce papieru, ale nie wiem po co bo na pewno widziałeś kiedyś w życiu prostokątną przesłonę.
Z czego to będzie wykonane to już zostawiam twojej decyzji. Jesteś prezesem. Szukaj, dzwoń, negocjuj ceny, wydaje mi się że właśnie od takich rzeczy jest prezes. Jak dla mnie to mogą być odpady po produkcji drewnianej, byle dało się to jakoś zbić. :)
Co do mocowania do podłoża najczęściej widziałem krótkie druty zbrojeniowe (albo coś co wygląda podobnie, nie jestem budowlańcem) wbite w ziemię, a przesłonę "przykleja" się do tego trytytką.

Klub niedawno zakupił ławki, jest wybudowana jakaś budka na Safety zone, raz na jakiś czas są odnawiane konstrukcje do mocowania tarcz na osiach, czyli w klubie są osoby które to ogarniają i mają w tym doświadczenie, więc naprawdę nie rozumiem dlaczego jest tyle problemu ze zbiciem 4 desek w prostokąt i obciągnięcie tego plastikową siatką.
Tkendi ma rację, bez zaangażowania z naszej strony nic nie wypali.

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1577
Odp: Zawody
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Września 2023, 13:53:16 »
Listwy leżą pod wiatą, siatkę mogę Ci dać na najbliższych zawodach, wkrętarkę również. Nie wiem jakie mają być te pręty do mocowania przesłon. Kup jakie będą potrzebne i weź fakturę na Gardę.
Daj znać co jeszcze będziesz potrzebował.
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Eljas

  • Wiadomości: 52
Odp: Zawody
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Września 2023, 18:41:16 »
Będę na strzelnicy to obejrzę te listwy.

Mat

  • Wiadomości: 33
Odp: Zawody
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Września 2023, 20:29:11 »
Na koniec chciałbym jeszcze poruszyć temat konkurencji z broni historycznej/kolekcjonerskiej. Klub jest również klubem kolekcjonerskim i dobrze by było gdyby aktywność w tej sferze była bardziej widoczna. DTatego proponuję podczas co miesięcznych zawodów klubowych zawsze wstawić jedną konkurencję z broni kolekcjonerskiej. Np. przy strzelaniu z Pcz dodać równolegle konkurencję z pistoletu historycznego.

Zapraszam do dyskusji. Mamy jeszcze chwilę nim trzeba będzie zgłosić kalendarz zawodów na przyszły rok.
W imieniu nowych strzelców proszę o mniej zawodów klubowych z ograniczeniami, gdyż ciężko zrobić chociaż 3 starty na jednych zawodach z własną bronią posiadając pcz, kcz i pompkę :D
W takim dużym klubie cieżko dogodzić wszystkim na raz.

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1577
Odp: Zawody
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Września 2023, 21:43:20 »
Na koniec chciałbym jeszcze poruszyć temat konkurencji z broni historycznej/kolekcjonerskiej. Klub jest również klubem kolekcjonerskim i dobrze by było gdyby aktywność w tej sferze była bardziej widoczna. DTatego proponuję podczas co miesięcznych zawodów klubowych zawsze wstawić jedną konkurencję z broni kolekcjonerskiej. Np. przy strzelaniu z Pcz dodać równolegle konkurencję z pistoletu historycznego.

Zapraszam do dyskusji. Mamy jeszcze chwilę nim trzeba będzie zgłosić kalendarz zawodów na przyszły rok.
W imieniu nowych strzelców proszę o mniej zawodów klubowych z ograniczeniami, gdyż ciężko zrobić chociaż 3 starty na jednych zawodach z własną bronią posiadając pcz, kcz i pompkę :D
W takim dużym klubie cieżko dogodzić wszystkim na raz.
o jakich ograbiczeniach piszesz?
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Mat

  • Wiadomości: 33
Odp: Zawody
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Września 2023, 06:00:27 »
O tych o ktore prosił w cytowanym przeze mnie poście ano. Kolega chciał dodatkowe konkurencje na broń kolekcjonerską zaledwie tydzień po wymarzonym dla kolekcjonerów pucharze Polski w strzelaniu z broni historycznej, a tydzień przed memoriałem gdzie znów będzie konkurencja na pistolet policjanta. Myślę że w tej sytuacji konkurencji o które prosi kolega ano jest wystarczająco i nie warto nic zmieniać. A swoją drogą ciężko dziś kupić sensowną broń z demobilu ale to każdy chyba wie.
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2023, 06:08:48 wysłana przez Mat »

ano

  • Wiadomości: 108
Odp: Zawody
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Września 2023, 06:56:48 »
Zostałem przywołany, więc chcaiłbym pewne rzeczy wyjaśnić:
1) Dla osób chcących strzelac "bez ogranicze" w stosunku do broni mamy rocznie 12 zawodów klubowych, 3 strzelania śrutem i 4 x Benchrest gdzie jest chyba konkuurencja pistolet-strzleba. Łacznie co najmniej 49 konkurencji rocznie. Kazdy ma więc  szansę wystartowac i zrobic osobostarty.
2) Konkurencje "z ograniczeniami" sa z definicji skierowany od węższego grona strzelców, ale dzieki temu tacy strzelcy rzadziej uczestniczą w zawodach "bez ograniczeń" i nie zajmuja innym miejsca. Np. moja skromna osoba, gdzie w przypadku zawodów klubowych swoje uczestnictwo zazwyczaj łaczyłem z sędziowaniem.
3) Klub jest równiez klubem kolekcjonerskim, więc z definicji musi przejawiac w tym obszarze jakąś aktywność. Lepiej nie dawać WPA argumentów do ręki.. W przypadku dodatkowej kokurencji na zawodach klubowych, nie chodziło mi o zabranie jednej z 3 ogólno dostęnych, a dodanie 4-tej strzelanej równolegle i to nie za każdym razem.

Mat

  • Wiadomości: 33
Odp: Zawody
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Września 2023, 07:59:53 »
Ano, nie odbieraj to jako atak, zaprosiłeś do dyskusji a ja się do niej włączyłem i podtrzymuję moje zdanie. Jestem za strzelaniem w jak najszerszym gronie. Dodawanie kolejnych konkurencji wymaga organizowania dodatkowej obsady sędziowskiej, nakładanie ograniczeń czasowych na konkurencje aby rozpocząć po czasie kolejną i tylko po to aby wąskie grono osób mogło konkurować w strzelaniu ze zbliżonej broni która i tak trzymana jest w szafie do kolekcji, a nie do robienia wyników ;) W duchu sportu jest strzelanie w szerokim gronie, rywalizacja jest ciekawsza i nikomu miejsca nie zajmujesz, bo w reguły ilość miejsc nie jest ograniczona.
Ponawiam, nie odbieraj tego jako atak, lecz dyskusję, której nie będę już przedłużał, bo wyraziłem wszystko co chciałem.
Pozdrawiam!