Autor Wątek: Udostępnienie broni na strzelnicy wedle naszego WPA Olsztyn  (Przeczytany 537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mariusz B

  • Wiadomości: 58
Udostępnienie broni na strzelnicy wedle naszego WPA Olsztyn
« dnia: 21 Czerwca 2023, 17:36:05 »
Takie kwiatki pojawiły się na beżowym. Co wy na to ??


Gutek

  • Wiadomości: 5
Odp: Udostępnienie broni na strzelnicy wedle naszego WPA Olsztyn
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Czerwca 2023, 08:55:32 »
No nie wiem nie wiem, to chyba powolne zaciskanie pętli. Tu link do ciekawych wyjaśnień. https://gss.gda.pl/2021/12/12/uzyczenie-broni-palnej-a-jej-udostepnienie/

TomaszM

  • Wiadomości: 23
Odp: Udostępnienie broni na strzelnicy wedle naszego WPA Olsztyn
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Czerwca 2023, 02:17:53 »
Cytuj
W przypadku osób nieposiadających pozwolenia na broń dopuszczalne jest korzystanie na strzelnicy z broni osoby legitymującej się pozwoleniem na broń palną wydanym w celu szkoleniowym.

Jestem ciekaw na podstawie jakiego przepisu prawnego wysnuto ten wniosek. UoBiA nie definiuje takiego ograniczenia - definiuje cel prowadzenia strzelania. I jak podaje sam zapis ustawy, nie wymaga się pozwolenia w przypadku strzelań o charakterze szkoleniowym (przyjmijmy chwilowo, że tu ustawodawca oczekuje "broni wydanej do celów szkoleniowych", a więc i instruktora z zarejestrowaną działalnością i odpowiednim pozwoleniem na broń... lub trenera PZSS z bronią klubową?), ale także sportowym i rekreacyjnym. Dlaczego niby strzelanie rekreacyjne miało by wymagać broni zarejestrowanej do celów szkoleniowych?

Powoływanie się na przepisy o "użyczeniu" broni wydaje się być dalece posuniętą nadinterpretacją ustawy. I tak jak w artykule podlinkowanym przez kolegę wyżej - użyczenie (zdefiniowane w UoBiA), a udostępnienie na czas strzelania robione pod nadzorem właściciela i bez utraty kontroli nad bronią, to dwa zupełnie inne przypadki. Zaś odniesienie do 263 KK, które penalizuje udostępnienia, a nie użyczanie... no i czytając 263 KK łącznie z art. 11 ust. 3 (a nie 2...) UoBiA, osoba strzelająca w celu szkoleniowym, sportowym lub rekreacyjnym na legalnej strzelnicy, nie musi posiadać pozwolenia czyli jest "uprawniona" i 263 KK nie ma tu zastosowania.

Ta opinia to nic innego jak kalka z identycznego wytworu wyprodukowanego przez KGP w 2019, który też był publikowany na beżowym forum. I podobnie jak wtedy konkluzja jest raczej jedna - dopóki ktoś pod to nie podpadnie i nie przeczołga sprawy przez NSA (najlepiej z dobrym adwokatem), to będziemy żyli w kwantowej rzeczywistości, gdzie ten sam przepis dla nas znaczy jedno, a dla poszczególnych WPA i KGP coś zupełnie odwrotnego  :-\