Autor Wątek: Pistolet i kbks na pozwolenie myśliwskie  (Przeczytany 6638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Pistolet i kbks na pozwolenie myśliwskie
« dnia: 08 Lipiec 2011, 10:44:12 »
Mając pozwolenie na broń myśliwską (kulową) można sobie kupić, zarejestrować i używać do polowania dowolny pistolet lub rewolwer. Gdy polujemy na zwierzynę grubą, to używane do niego naboje z pociskami półpłaszczowymi muszą spełniać wymogi energetyczne (minimum 1000 J od wylotu lufy ... itp.). Jeżeli polujemy na drapieżniki, to te wymogi nie obowiązują, ale mogą być użyte również pociski pełnopłaszczowe.

Na pozwolenie myśliwskie możliwe jest zarejestrowanie broni palnej bocznego zapłonu (kbks, Margolin itp,), gdyż do takiej broni są także naboje pełnopłaszczowe, a nie tylko naboje typu "monoblok" z ołowiu.

http://www.rimfireuniverse.com/JeĹźeli myśliwy zamierza kupić pistolet lub rewolwer (np. glocka, P-64, TT itp.), to proponuję się pośpieszyć nim właściwy minister zdecyduje się zmienić rozporządzenie do wykonywania polowania. Broń kupiona i zarejestrowana przed zmianę przepisĂłw będzie chroniona zasadą praw  nabytych.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Pistolet i kbks na pozwolenie myśliwskie
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Listopad 2011, 13:50:08 »
Niestety stało się .......

Jak donosi na swej stronie internetowej Brać Łowiecka http://www.braclowiecka.net.pl/Bron_krotka_nie_dla_mysliwych,strona-3703.html
Minister Środowiska podpisał jednak 15 listopada 2011r. kontrowersyjną nowelizację (oprotestowaną przeze Polski Związek Łowiecki) rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.
Wejdzie ono w życie 14 dni po jego opublikowania w Dzienniku Ustaw. I z tym dniem zakaz nabywania do celów łowieckich pistoletów i rewolwerów oraz broni bocznego zapłonu stanie się prawem.
Nie wpłynie to na rozstrzygnięcie toczących się spraw o zarejestrowanie pistoletĂłw (rewolwerĂłw) i broni bocznego zapłonu do celĂłw łowieckich, gdyĹź prawo nie moĹźe działać wstecz. RĂłwnieĹź zmiana prawa nie moĹźe mieć wpływu na obowiązek zarejestrowania przez Policję  pistoletĂłw (rewolwerĂłw) i broni bocznego zapłonu, gdy wcześniej wydała promesy na zakup takiej broni lub podpisała uprzednią zgodę przewozową na nabycie i przywĂłz do kraju takiej broni do celĂłw łowieckich.

Za parę dni żaden myśliwy nie nabędzie i nie zarejestruje już pistoletu (rewolweru), ani broni bocznego zapłonu, do celów łowieckich. I to niezależnie od pojemności magazynka w takiej broni, ani od wartości energetycznej wystrzeliwanego z takiej broni pocisku.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Pistolet i kbks na pozwolenie myśliwskie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopad 2011, 10:31:40 »
W Dzienniku Ustaw nr 257 z dnia 29.11.2011r. , pod pozycją nr 1548,  ukazało się rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunkĂłw wykonywania polowania i znakowania tusz.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2011257154801.pdf

Po upływie 14 dni od dnia publikacji, czyli od dnia 14 grudnia 2011. bronią myśliwską przestają być pistolety i rewolwery, broń bocznego zapłonu (kbks-y), dołączając do zakazanej już wcześniej broni czarnoprochowej.

 Magazynki broni myśliwskiej mogą mieć pojemność wyłącznie na 5 nabojĂłw !!!!