Autor Wątek: WaĹźność orzeczenia lekarskiego i psychologicznego  (Przeczytany 2808 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Ważność orzeczenia lekarskiego i psychologicznego
« dnia: 16 Wrzesień 2010, 19:23:35 »
KaĹźda osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń jest  zobowiązana przedstawić organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne wydane przez upowaĹźnionych: lekarza i psychologa. Dotyczy to wszystkich – myśliwych, sportowcĂłw, a takĹźe osĂłb starających się o broni do ochrony osobistej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 września 2000r.*   takie orzeczenie stanową podstawę do wydania pozwolenia na broń przez okres 2 miesięcy od daty wydania orzeczenia. Nie oznacza to jednak,  Ĺźe organ Policji musi wydać takie pozwolenie w tym dwumiesięcznym terminie. W wielu przypadkach nie byłoby to nawet fizycznie moĹźliwe, gdy ktoś przykładowo składa podanie w ostatnich miesiącach tego dwumiesięcznego terminu.

Ten dwumiesięczny termin jest dochowany, gdy orzeczenia wpłyną do organu Policji w ciągu dwóch miesięcy od ich wydania. Decyzja natomiast może zapaść po upływie miesiąca, dwóch, trzech, a nawet po kilku latach. Ten ostatni przypadek będzie miał miejsce, gdy postępowanie w sprawie o wydanie pozwolenia na broń zostanie z jakichś powodów zawieszone. Gdy zawieszenie następuje na wniosek osoby składającej podanie, to musi ono być podjęte w ciągu trzech lat od zawieszenia. Gdy tak się stanie, wówczas złożone przed prawie trzema laty orzeczenia lekarskie i psychologiczne będą nadal ważne i będą nadal stanowić podstawę do wydania pozwolenia na broń.


* rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 września 2000r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń (Dz.U. Nr 79, poz. 898 z późn. zm.)