Autor Wątek: Użyczenie broni  (Przeczytany 1442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wasikdw

  • Wiadomości: 8
Użyczenie broni
« dnia: 19 Październik 2021, 11:16:57 »
Witam wszystkich,

Mam pytanie związane z użyczeniem broni, a dokładnie, czy osoba posiadająca broń do celów sportowych np. Sztucer, może ją użyczyć myśliwemu, który będzie ją używał do celów łowieckich. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1480
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Październik 2021, 11:31:24 »
Broni przeznaczonej do celów sportowych "D" nie można używać do polowań.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2021, 11:35:22 wysłana przez Darek65 »
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Wasikdw

  • Wiadomości: 8
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Październik 2021, 19:30:50 »
Witam ponownie,

Trochę poszperałem i znalazłem artykół/ stronę z decyzją KGP, decyzja wydana przez Komendanta Głównego Policji, który stwierdza, że użyczanie broni "krzyżowe" jest prawnie dozwolone. Poniżej link - proszę zerknąć i jak można to skomentować.

https://trybun.org.pl/2019/01/29/kgp-jest-prawnie-dopuszczalne-tzw-krzyzowe-uzyczanie-broni-palnej-pomiedzy-osobami-posiadajacymi-pozwolenie-na-bron-w-celu-lowieckim-lub-sportowym/

Pozdrawiam.

Darek65

  • Administrator
  • Wiadomości: 1480
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Październik 2021, 20:06:41 »
Zauważ że w tym linku jest odwrotna sytuacja. Czyli mysliwy pożyczył sportowcowi i to akurat jest dozwolone.
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Artur

  • _
  • *
  • Wiadomości: 392
    • WWW
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Październik 2021, 21:49:49 »
Jest dokładnie tak, jak napisał Darek - sportowiec może strzelać z broni użyczonej przez myśliwego, myśliwy nie może polować z broni użyczonej przez sportowca.
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

Wasikdw

  • Wiadomości: 8
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Październik 2021, 07:53:13 »
Nawet jeżeli jest to broń, która spełnia wszystkie wymagania łowiectwa? Mam tu na myśli np. sztucer w kalibrze 308 win, 223 rem itp. Nie mówię o broni bocznego zapłonu, pistoletach, czy np AK-47, którego można załadować większą ilością amunicji niż zezwala prawo łowieckie.

Pozdrawiam.

MARUD

  • Wiadomości: 22
  • NAM STRZELAĆ NIE KAZANO, MY TO PO PROSTU LUBIMY
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Październik 2021, 08:05:03 »
co do Ak jest ,odpowiada ona broni do celow mysliwskich i jak masz zyczenie zarejestrujesz ja jako mysliwską.
A czy mozna zarejestrowac bron do dwóch celow  np. do celow sportowych i celow łowieckich( majc na taką pozwolenie) ????

Artur

  • _
  • *
  • Wiadomości: 392
    • WWW
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Październik 2021, 11:21:37 »
Proszę pamiętać, że myśliwi są dodatkowo ograniczeni przepisami PZŁ i tutaj jasno jest określone czym można polować ( bronią do celów łowieckich, a nie bronią odpowiadającą celom łowieckim ) .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

MARUD

  • Wiadomości: 22
  • NAM STRZELAĆ NIE KAZANO, MY TO PO PROSTU LUBIMY
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Październik 2021, 15:29:47 »
wiec tak, powiedzmy ze nie mam pozwolenia na bron inną niz myśliwska biore w uzyczenie bron do celow sportowych( kniejowka 7x64 na 12ga i co jaki jest wowczas cel posiadania takiej broni ????

Wasikdw

  • Wiadomości: 8
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Październik 2021, 18:14:00 »
Znalazłem taki zapis w "USTAWA z dnia  13  października 1995  r. Prawo łowieckie" Art.42. Pkt. 2 ppkt. 2
2.  Podczas  polowania  uprawniony  do  jego  wykonywania  zobowiązany  jest posiadać:

2) pozwolenie  na  posiadanie  broni  myśliwskiej  lub  inny  dokument  uprawniający do jej  posiadania, jeżeli wykonuje  polowanie  za  pomocą broni przeznaczonej do celów łowieckich;

A jeżeli wykonywał by polowanie bronią zarejestrowaną  do celów sportowych ma mieć patent strzelecki i licencję- zapewne nie. Domniemam że jest to niedoprecyzowane i może być różnie interpretowane.

Co do interpretacji to zapewne powinien się wypowiedzieć prawnik - może się tu jakiś znajdzie,  a najlepiej jak by KGP się wypowiedział.

Michał P.

  • _
  • *
  • Wiadomości: 294
  • Elbląg
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Październik 2021, 12:45:52 »
Przez 5 lat niewiele się zmieniło, więc artykuł powinien być aktualny.
Nie tłumaczy kwestii rejestracji broni niestety, ale porusza omawiany temat:

https://trybun.org.pl/2016/11/27/bron-lowiecka-dopuszczona-do-wykonywania-polowan-na-podstawie-odrebnych-przepisow-w-celu-kolekcjonerskim/
"Wiem coś o wszystkim, ale nie wiem, o czym chcę wiedzieć wszystko"

MARUD

  • Wiadomości: 22
  • NAM STRZELAĆ NIE KAZANO, MY TO PO PROSTU LUBIMY
Odp: Użyczenie broni
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Październik 2021, 20:06:14 »
Powtórze wiec moje pytanie - Czy moge zarejestrowac jedną bron do celu łowieckiego i do celu kolekcjonerskiego lub sportowego,
majac oczywiscie pozwolenie na posiadanie broni do takich celow?
A tak  jeszcze co do pytania o użyczenie. Jezeli mysliwy pozyczy od kolegi bron majac tylko pozwolenie na bron mysliwską , sportowiec ma ja zarejestrowana do celow sportowych, a bron ta jest odpowiednia do wykonywania polowania zgodnie z kryteriami PZŁ  to mysliwy bierze ja do celow mysliwskich w użyczenie i moze z niej polowac( w użyczeniu piemnym nie ma nic o celu na jaki bron jest zarejestrowana a przeciez użyczenie moze byc też ustne) Poprawcie mnie jesli sie myle.