Autor Wątek: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie  (Przeczytany 4060 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Mateusz

  • Wiadomości: 36
Witam!
Mam dwa pytania jeśli chodzi o przepisy

1. Czy można strzelać na zawodach ze swojej broni zarejestrowanej jako broń do celów kolekcjonerskich? Nie posiadam patentu & licencji

Na szkoleniu usłyszałem historie, że ktoś chciał se rozszerzyć pozwolenie i pochwalił się w WPA, iż strzelał na zawodach ze swojej broni kolekcjonerskiej. WPA za to cofnęła pozwolenie kolekcjonerskie jako niezgodne z przeznaczeniem.
Z kolei na forum przeczytałem wypowiedź Ś.P. Pana Cieśli z lutego z 2016 r:

Na zawodach, na legalnie działającej strzelnicy, wolno strzelać z każdej postaci broni palnej i to niezależnie od celu na jaki pozwolenie na broń zostało wydane. Nawet z broni strzelającej ślepakami, na którą wydano pozwolenie do celów rekonstrukcji historycznej (to iż nie będzie przestrzelin w tarczy, to inna sprawa). Pamiętać trzeba, że na strzelnicy osoba mająca broń w ręku nie musi mieć na nią żadnego pozwolenia. Poza tym nie znam przypadku, by organizator zawodów sprawdzał legitymacje posiadacza broni. Licencje owszem mogą być sprawdzanie. Żądanie okazania legitymacji posiadacza broni jest bezprawne

2. Czy mając prowadzącego strzelanie (bez instruktora) można dać postrzelać na strzelnicy ze swojej broni osobie niemającej żadnych pozwoleń ani uprawnień?
Słyszałem od kilku osób, iż tak. Ale chciałbym się upewnić
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 16:01:50 wysłana przez Mateusz »

Artur

  • _
  • *
  • Wiadomości: 392
    • WWW
Odp: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2018, 20:10:19 »
ad.1

Jeżeli organizator dopuszcza udział w Zawodach bez licencji , to tak , możesz .

ad.2

Tak , można .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

FranekDolas

  • Wiadomości: 21
Odp: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2018, 23:37:15 »
Jak zacytowano wcześniej ś.p. Jerzego licencja nie ma tu nic do rzeczy. Bezprawnym jest żądanie okazania legitymacji posiadacza broni i sprawdzanie do jakiego celu broń jest zarejestrowana jeśli spełnia wymogi konkurencji w której ma być użyta.

olekba

  • Sędziowie
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2018, 05:54:00 »
Turczyn mielił ten temat jakiś czas temu:

http://trybun.org.pl/2015/08/17/czy-mozna-na-strzelnicach-korzystac-z-broni-palnej-zarejestrowanej-w-celu-kolekcjonerskim/

Wnioski oczywiście takie same jak u kolegów powyżej.

Mateusz

  • Wiadomości: 36
Odp: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2018, 10:08:04 »
Zastanawia mnie tylko, czy takie manewry ze strony WPA są możliwe, czy to tylko legendy

olekba

  • Sędziowie
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Strzelanie z broni kolekcjonerskiej & prowadzący strzelanie
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2018, 11:43:54 »
Nie znam takiego przypadku, ale nadgorliwość urzędników różnej maści to nic nietypowego. Ze nie znajomością przepisów czy też skrajnie różną ich interpretacją też często się spotykamy - szczególnie że nasze prawodawstwo nie jest precyzyjne. Taka sytuacja jest więc możliwa. Dlatego z nimi najlepiej co się da załatwiać korespondencyjnie, nie wychylać się za bardzo, nie mówić za dużo itd. :)  Ale warto też wyjść im na przeciw: znając zwyczaje danego oddziału, dostosowywać się do nich. Albo... walczyć o każdą pierdółkę i płacić prawnikowi w imię "aby następni mieli lepiej". To już jak kto woli.