Autor Wątek: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa  (Przeczytany 1293 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gomel

  • Wiadomości: 29
Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« dnia: Czerwiec 22, 2016, 11:55:37 am »
Witam.

Zastanawiam się nad następującą kwestią...
Posiadam pozwolenie na broń, spełniam wszystkie wymagania, posiadam m.in. odpowiednią szafę.

Czy z mojej szafy może jednocześnie korzystać druga osoba posiadająca pozwolenie na broń?

Zapewne nie ma to szczególnego znaczenia, ale dodam, że w powyższym przypadku byłbym formalnie współwłaścicielem broni zarejestrowanej na inną osobę.

Czy ktoś potrafi się wypowiedzieć jak sprawa wygląda w takim przypadku?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2016, 01:47:29 pm wysłana przez gomel »

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2016, 01:14:17 pm »
Jest to możliwe wyłącznie na zasadzie wzajemnego użyczenia broni odpowiadającej celom łowieckim i sportowym, a obaj użytkownicy muszą posiadać pozwolenia wydane w celach łowieckich albo sportowych.

gomel

  • Wiadomości: 29
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2016, 01:36:36 pm »
I ja dokładnie w ten sposób rozumiem tą kwestię również. Dziękuję za opinię.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia...czysto teoretycznie...

Art. 28. Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom
sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym
pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Co w art. 28 oznacza stwierdzenie "broni odpowiadającej celom łowieckim i sportowym"?

Ja to rozumiem tak, że broń odpowiadająca celom np. sportowym to taka broń, którą ja jako posiadacz pozwolenia "sportowego" mogę posiadać.

Czyli np. pistolet Glock 19, którego ktoś ma zarejestrowanego w książeczce jako cel posiadania "A" (ochrona osobista), ja mogę wziąć w użyczenie, ponieważ taka sama i równocześnie ta sama jednostka broni mogłaby być zarejestrowana pod celem posiadania "D", czyli odpowiada celom sportowym.

Z drugiej strony w celu posiadania "A" można posiadać np. karabin Beryl, który niekoniecznie spełniałby wymagania dla celu posiadania "D" (np. brak możliwości strzelania tylko ogniem pojedynczym - nie jestem pewien czy broń samoczynna może być rejestrowana w celu ochrony osobistej; nie skupiałem się jakoś szczególnie na tej materii przed egzaminem :P no i egzamin był już dawno :P) i czy w tym przepisie, "przypadkiem", nie chodzi o jednoznaczne wykluczenie możliwości użyczania broni innej niż zarejestrowanej na "C" i "D", po to żeby kontrolujący uprawnienia do posiadania nie musiał się zastanawiać czy dana jednostka broni nie przekracza możliwości broni odpowiadającej celom na które posiadam pozwolenie.

A więc?

---------------
Jest to możliwe wyłącznie na zasadzie wzajemnego użyczenia broni odpowiadającej celom łowieckim i sportowym, a obaj użytkownicy muszą posiadać pozwolenia wydane w celach łowieckich albo sportowych.

Rozumiem, że dla "świętego spokoju" należałoby mieć formalnie spisane umowy wzajemnego użyczenia...bo prawo cywilne nie definiuje w jaki sposób ma to się formalnie odbywać?

No i jest jeszcze jedna kwestia...na jakiej podstawie WPA wymaga od nas ("sportowcĂłw") dowodu posiadania odpowiedniej szafy?
Musiałem dostarczyć odpowiedni certyfikat/fakturę, zdaje się że w momencie rejestracji pierwszej jednostki broni.

Zmierzam do tego, że w momencie dopełniania wszystkich koniecznych formalności przez drugą osobę planującą przechowywanie broni we wspólnej szafie (procedura uzyskania pozwolenia oraz rejestracja broni), chyba nie mamy obowiązku udowadniania posiadania takowej. W szafie musimy przechowywać tylko w przypadku "złapania za rączkę", tj. podczas kontroli.

Oni (WPA) chyba wychodzą z założenia, że jesteśmy niedorozwinięci i nie wiemy, że za brak przechowywania w szafie moglibyśmy ponieść konsekwencje.

Może jest tak tylko dlatego, że WPA oszczędza sobie biegania i okazaniem stosownego certyfikatu oraz oświadczeniem z mojej strony powodują, że nie uświadczam ponownej wizyty pana dzielnicowego (podczas wizyty dzielnicowego, przed uzyskaniem pozwolenia, szafy jeszcze nie posiadałem)?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2016, 01:59:55 pm wysłana przez gomel »

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2016, 04:32:52 pm »
- Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa użyczenia nie wymaga szczególnej formy, może więc być ustna. Dla bezpieczeństwa warto jednak dokumentować ją na piśmie.
- Broń odpowiadająca celom łowieckim i sportowym, to najprościej rzecz ujmując broń zarejestrowana do celów łowieckich lub sportowych. Nie sądzę, by jakiekolwiek WPA inaczej to interpretowało. A już na pewno wzięcie w użyczenie Glocka 17, który ktoś ma zarejestrowany do celów A (ochrona osobista) oznacza poważne kłopoty. Użyczanie jest wyjątkiem w ustawie, a więc wszelkie interpretacje rozszerzające są nieuprawnione.
- Art. 27 ust. 1 ustawy o broni i amunicji - właściwe organy ... są uprawnione do kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy przez osoby i podmioty ... Żądanie wykazania się szafą jest właśnie taką kontrolą. Oczywiście szafę należy mieć dopiero w chwili zakupu pierwszego egzemplarza broni.

gomel

  • Wiadomości: 29
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2016, 04:43:14 pm »
Oczywiście szafę należy mieć dopiero w chwili zakupu pierwszego egzemplarza broni.

Więc tak ostatecznie... Jako druga osoba do wcześniej kupionej szafy... Mam się wykazywać posiadaniem szafy czy faktem przechowywania broni w taki sposób aby osoby nieuprawnione nie miały dostępu?

Odnośnie uĹźyczania broni pomiędzy pozwoleniami na broń w róşnych celach, pragnę zauwaĹźyć niniejszym,  Ĺźe zmienia się wzĂłr czerwonej książeczki i w tej nowej nie będzie juĹź wpisany cel posiadania pozwolenia na broń. To dodatkowo utrudnia weryfikację względem obostrzeń określonych w ustawie, a związanych z uĹźyczaniem broni.
Swoją drogą, to ciekawe dlaczego wydają jeszcze "stare" książeczki...

I jeszcze jedna nurtujące kwestia... Czy w momencie wzięcia w uĹźyczenie broni zarejestrowanej jako "C"  (kolekcjonerska),  posiadając pozwolenie do celĂłw sportowych, mogę taka jednostkę broni nosić tak jakby była zarejestrowana na mnie, na moje pozwolenie sportowe (broń załadowana podczas transportu)?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2016, 05:00:06 pm wysłana przez gomel »

Artur

  • Wiadomości: 252
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2016, 08:20:58 pm »
"E" to cel kolekcjonerski . Takiej broni się nie uĹźycza ,  z tego co pamiętam .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

gomel

  • Wiadomości: 29
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2016, 10:08:25 pm »
Jasne, powinno być E... W zasadzie odpowiedź Prezesa wyczerpuje temat...użyczania.


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2016, 10:10:14 pm wysłana przez gomel »

DomiNick

  • Wiadomości: 11
Odp: Dwie osoby/dwa pozwolenia - jedna szafa
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 19, 2016, 10:40:25 am »
Witam kolegĂłw.
Z mojego doświadczenia mogę dodać,  Ĺźe prawo prawem , teoria teorią, a Ĺźycie i tak pisze dziwne scenariusze .  Swego czasu składałem wraz z moją narzeczoną dokumenty o pozwolenie na broń w WPA. Oboje po 21 jednostek. Cel: 6 sport, 15 kolekcjoner. Do tego mamy wspĂłlną szafę, w ktĂłrej chcieliśmy przechowywac max. 42 jednostki Broni. W WPA ogromne zdziwienie.
Funkcjonariuszka przyjmująca wniosek na starcie oznajmiła , Ĺźe jak na pierwsze pozwolenie "jest to nie moĹźliwe otrzymać pozwolenie na tak dużą ilość broni, tym bardziej, Ĺźe mieszkamy razem, mamy jedną wspĂłlną szafę". Zaproponowała 2-4 sztuki - bo na tyle dostaje pozwolenie "większość normalnych obywateli". :) Nie zgodziłem się. Po krĂłtkiej konsultacji z przełoĹźonymi zaproponowała nam ostatecznie max. po 15szt. Narzeczona się zgodziła. Ja nie.  ZłoĹźyliśmy dokumenty. U mnie oczywiście decyzja była negatywna. ZłoĹźyłem stosowne uzupełnienie i dwa tygodnie później i ja mogłem się cieszyć pozwoleniem na 21 jednostek. :)
To co było niemożliwe, stało możliwe.
Nikt nie robił problemu z powodu wspólnej szafy.
Wydaje mi się, że istotą jest tak przedstawienie we wniosku powodu, celu otrzymania pozwolenia, logicznego uzasadnienia potrzebnej ilości, itp. tak aby i Policja mogła spać spokojnie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2016, 10:57:07 am wysłana przez DomiNick »