Autor Wątek: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni  (Przeczytany 3373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prezes

 • Wiadomości: 1628
W dniu 8 czerwca 2010r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, która m. in. przewiduje zmianę brzmienia art. 25 § 3, który od jutra będzie miał treść:

Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Oznacza to, że ktoś kto w obronie koniecznej odpierał bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem i przekroczył przy tym granice tej obrony pod wpływem strachu lub wzburzenia nie będzie karany (dotychczas sąd mógł odstąpić od wymierzenia kary). Ustalenie tego faktu skutkować też będzie albo odmową wszczęcia postępowania przygotowawczego, albo jego umorzeniem. W praktyce więc osoba taka nie będzie stawać jako oskarżony na sali sądowej, bo nie będzie dochodziło do sporządzenia aktu oskarżenia.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 5 listopada 2009r. o zmianie ustawy – kodeks karny, ustawy – kodeks postępowania karnego, ustawy – kodeks karny wykonawczy, ustawy – kodeks karny skarbowy i innych ustaw (Dz.U. z 2009r. Nr 206, poz. 1589).

Więcej o zmianach w kodeksie karnym pod poniższym linkiem:
 http://www.ms.gov.pl/aktual/100607_informacja_prasowa1.pdf

Sympatyk

 • Wiadomości: 75
Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2010, 11:33:33 »
W dalszym ciągu jednak - jak rozumiem - ocena przyczyn przekroczenia granic obrony koniecznej należy do prokuratora. Znając życie, spodziewać się będzie można, iż kunktatorsko usposobione proroki będą na wszelki wypadek wysyłać akt oskarżenia, na zasadzie: "niech się sędzia martwi" ...
Wasz sympatyk

MAJOR CHUDY

 • Wiadomości: 651
Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2010, 12:00:13 »
No i nareszcie  jedna z jaskółek, dawno oczekiwanych zmian w polskim prawodawstwie !!! JuĹź mnie nie będzie bezkarnie straszył taki jeden z Iławy , ktĂłrego się boję  :twisted: To bardzo waĹźna nowelizacja prawna , radykalnie zwiększająca  poczucie bezpieczeństwa przysłowiowego Kowalskiego, jednocześnie kaĹźdy skĂłr...l , ktĂłry zechce naruszyć nasze prawa obywatelskie , dostanie to na co zasługuje ...od nas i od wymiaru sprawiedliwości :lol:


Dodano po 10 minutach:


 
Cytat: "Sympatyk"
W dalszym ciągu jednak - jak rozumiem - ocena przyczyn przekroczenia granic obrony koniecznej należy do prokuratora. Znając życie, spodziewać się będzie można, iż kunktatorsko usposobione proroki będą na wszelki wypadek wysyłać akt oskarżenia, na zasadzie: "niech się sędzia martwi" ...
Masz rację Don Mariano , w prokuraturze kunktatorstwo a nawet rzekłbym TUMIWISIZM  ,  to nagminna przypadłość  :evil:  Nie dawno , dałem na tacy wszystkie dowody winy PRZESTĘPCY , takiemu onemu i ...umorzył , nie dostrzegając  znamion przestępstwa  :shock:
JeĹźeli nie wiesz, co czynisz, rĂłb to w sposĂłb elegancki

Darek65

 • Administrator
 • Wiadomości: 968
Odp: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2017, 22:22:40 »
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu karnego rozszerzającą granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren - poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta. Zmiana wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Nowelizacja zakłada dopisanie do Kodeksu karnego, że karom nie będzie podlegał ten, kto przekraczałby granice obrony koniecznej, odpierając zamach, polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu, albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach, poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące - czyli sposób obrony lub użyte środki nie byłyby odpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika.

Obecnie kodeks stanowi, że "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia - głosi Kk. Zgodnie z nim, nie podlega karze, kto "przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia, usprawiedliwionych okolicznościami zamachu".

"Wprowadzenie dodatkowej podstawy niepodlegania karze w sytuacji, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej nastąpi przy odpieraniu zamachu w miejscu, które najogólniej można określić jako domostwo zaatakowanego, spowoduje, że organy ścigania nie będą musiały ustalać trudnego do zweryfikowania stanu emocjonalnego osoby odpierającej zamach" - uzasadniało taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację.

Według resortu "chodzi bowiem o to, by w przypadkach napaści na dom, mieszkanie czy posesję nie stosować wobec osoby broniącej się trudnych do zweryfikowania kryteriów emocjonalnych". "Dopiero w razie stwierdzenia, że przekroczenie granic obrony koniecznej miało charakter rażący, konieczna będzie ocena, czy ktoś działał pod wpływem strachu lub wzburzenia. Jeśli tak - zastosowanie znajdzie dotychczasowa klauzula niekaralności" - wskazało MS.
Nigdy nie polemizuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Michał P.

 • Sędziowie
 • *
 • Wiadomości: 273
 • Elbląg
Odp: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień 2017, 23:10:35 »
Nie jest to takie różowe jak się wydaje.
Było: nie popełnia przestępstwa. Będzie: nie podlega karze (czyli popełnia przestępstwo tylko jest nie karany). Nie wiem jak na to patrzeć...
"Wiem coś o wszystkim, ale nie wiem, o czym chcę wiedzieć wszystko"

Artur

 • Sędziowie
 • *
 • Wiadomości: 376
  • WWW
Odp: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudzień 2017, 18:40:49 »
Tak czy siak , w przypadku odstrzelenia włamywacza zabawki stracisz  :-\  .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

fnmilo

 • Zarząd
 • ****
 • Wiadomości: 765
Odp: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2017, 21:48:06 »
Gdyby były osoby zainteresowane zapoznaniem się z nową wykładnią prawa możemy zorganizować spotkanie z przedstawicielami policji . Kwestia jak dużo chętnych by było na coś takiego.
zaczynam :) przygodę

olekba

 • Sędziowie
 • *
 • Wiadomości: 146
Odp: Obrona konieczna- od 8.06.2010 nowe ujęcie jej przekroczeni
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudzień 2017, 06:07:26 »
To jest zdaje się jeden paragraf, który każdy może sobie przeczytać. Doświadczenia (chociażby ostatnie z Gdyni) świadczą o tym, że policja i tak na wszelki wypadek da do prokuratury. Prokurator na wszelki wypadek zakwalifikuje do najcięższej, możliwej kategorii - a wszystko będzie zależało od tego jak nowe prawo zinterpretuje sąd. Na chwilę obecną żaden sędzie się nie wypowie (przynajmniej wiążąco) bo musi się najpierw pojawić jakieś orzecznictwo w tej sprawie...